The simple interest rate that the money would be paid is 20%
From the question, we are to determine the interest rate that the money would be paid
Using the formula for simple interest,
S.I = PRT/100
Where S.I is the simple interest
P is the principal
R is the rate
and T is the time
From the given information,
P = 2000
S.I = Amount - Principal = 3600 - 2000 = 1600
R = ?
T = 4
Putting the parameters into the equation, we get
1600 = (2000 ×R × 4) / 100
1600 = 20 × R × 4
1600 = 80R
R = 20%
Hence, the simple interest rate that the money would be paid is 20%
Learn more on Simple interest here: https://brainly.com/question/20690803
#SPJ1