Helpppppp Asap!!!!!! The question is in the picture

The approximate length of side AB is 14.0. The correct option is B. 14.0 units
From the question, we are to determine the measure of side AB
First, we will determine the measure of angle A
A + B + C = 180° (Sum of angles in a triangle)
A + 65° + 35° = 180°
A = 180° - 65° - 35°
A = 80°
Now, using the law of sines
c/sinC = a/sinA
c = AB
a = BC = 24
Thus,
c/sin35° = 24/sin80°
c = (24×sin35°)/sin80°
c = 13.978
c ≈ 14.0
∴ AB = 14.0
Hence, the approximate length of side AB is 14.0. The correct option is B. 14.0 units
Learn more on Law of sines here: https://brainly.com/question/24138896
#SPJ1