Respuesta :

Answer:

0.18 L

Explanation:

You can find the volume using the molarity ratio:

Molarity = moles / volume (L)

You can plug the given values into the equation and simplify to find the volume.

Molarity = moles / volume                           <----- Molarity ratio

2.5 M = 0.45 moles / volume                      <----- Insert values

(2.5 M) x volume = 0.45 moles                   <----- Multiply both sides by volume

volume = 0.18 L                                            <----- Divide both sides by 2.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS