A car is stopped at a traffic light. When the light turns green at t=0, a truck with a constant speed passes the car with a 20m/s velocity. The car uniformly accelerates to the velocity 35m/s in 20 seconds, the moves at a constant speed for 5 seconds. How long will it take for the car to catch up to the truck.

Respuesta :

Answer:

At [tex]t = (70 / 3) \; {\rm s}[/tex] (approximately [tex]23.3 \; {\rm s}[/tex].)

Explanation:

Note that the acceleration of the car between [tex]t = 0\; {\rm s}[/tex] and [tex]t = 20\; {\rm s}[/tex] ([tex]\Delta t = 20\; {\rm s}[/tex]) is constant. Initial velocity of the car was [tex]v_{0} = 0\; {\rm m\cdot s^{-1}}[/tex], whereas [tex]v_{1} = 35\; {\rm m\cdot s^{-1}}[/tex] at [tex]t = 20\; {\rm s}\![/tex]. Hence, at [tex]t = 20\; {\rm s}\!\![/tex], this car would have travelled a distance of:

[tex]\begin{aligned}x &= \frac{(v_{1} - v_{0})\, \Delta t}{2} \\ &= \frac{(35\; {\rm m\cdot s^{-1}} - 0\; {\rm m\cdot s^{-1}}) \times (20\; {\rm s})}{2} \\ &= 350\; {\rm m}\end{aligned}[/tex].

At [tex]t = 20\; {\rm s}[/tex], the truck would have travelled a distance of [tex]x = v\, t = 20\; {\rm m\cdot s^{-1}} \times 20\; {\rm s} = 400\; {\rm m}[/tex].

In other words, at [tex]t = 20\; {\rm s}[/tex], the truck was [tex]400\; {\rm m} - 350\; {\rm m} = 50\; {\rm m}[/tex] ahead of the car. The velocity of the car is greater than that of the truck by [tex]35\; {\rm m\cdot s^{-1}} - 20\; {\rm m\cdot s^{-1}} = 15 \; {\rm m\cdot s^{-1}}[/tex]. It would take another [tex](50\; {\rm m}) / (15\; {\rm m\cdot s^{-1}}) = (10/3)\; {\rm s}[/tex] before the car catches up with the truck.

Hence, the car would catch up with the truck at [tex]t = (20 + (10/3))\; {\rm s} = (70 / 3)\; {\rm s}[/tex].

ACCESS MORE
EDU ACCESS