Based on the required rate of return, the real risk free rate, and the inflation premium, the default risk premium on the corporate bonds is 1.2%
The default risk premium can be found as:
=real risk free rate + Inflation premium + default risk premium + liquidity premium + maturity risk premium
Solving gives:
= 0.07 - 0.0275 - 0.0205 - (0.1 x (t - 1)%)
= 0.07 - 0.0275 - 0.0205 - (0.1 x (5 years - 1)%)
= 1.2%
The default risk premium refers to the return that the bond is offering over what a risk-free bond would offer.
This means that the corporate bond described is offering 1.2% more than what a risk-free government bond would offer.
Find out more on default risk premium at https://brainly.com/question/8873408
#SPJ1