The amount, in pounds of chlorine that will be needed, will be 201.37 pounds
Calcium hypochlorite goes by the chemical formula, [tex]Ca(ClO)_2[/tex].
In order to know the amount of calcium hypochlorite that will be needed for the operation, we first need to know the percent composition of chlorine in calcium hypochlorite.
Molar mass of calcium hypochlorite = 142.98 g/mol
There are 2 molecules of Cl in calcium hypochlorite. The molar mass will be 35.5 x 2 = 71 g/mol
Percent chlorine in calcium hypochlorite = 71/142.98 x 100 = 49.66%
So, what amount of calcium hypochlorite will give us 100 pounds of chlorine knowing that chlorine is 49.66% of calcium hypochlorite?
49.66% of X = 100 pounds
X = 100 x 100/49.66 = 201.37 pounds
Thus, 201.37 pounds of calcium hypochlorite will give us approximately 100 pounds of chlorine.
More on percent composition can be found here: https://brainly.com/question/17505281
#SPJ1