using the ideal gas law, PV = nRT, in which R is 8.31 (L•kPa/mol-K), what would the temperature be if 0.75 moles of helium gas in a 2.0 L container have a pressure of 202.65 kPa​

Respuesta :

Answer:

65.0 K

Explanation:

To find the temperature, you need to use the Ideal Gas Law:

PV = nRT

In this equation,

-----> P = pressure (pKa)

-----> V = volume (L)

-----> n = moles

-----> R = Ideal Gas Constant (8.31 L*kPa/mol*K)

-----> T = temperature (K)

You can plug the given values into the equation and simplify to find the temperature.

P = 202.65 pKa                          R = 8.31 L*kPa/mol*K

V = 2.0 L                                     T = ? K

n = 0.75 moles

PV = nRT

(202.65 pKa)(2.0 L) = (0.75 moles)(8.31 L*kPa/mol*K)T

405.3 = (6.2325)T

65.0 K = T

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico