If in response to an increase in government spending of $25 billion, equilibrium output rises by a total of $125 billion, then the marginal propensity to save is? .75. .5. .9. .2. .8.

Respuesta :

The marginal propensity to save is 0.8.

The value of MPS can never be negative. It varies between 0 and 1.

The marginal propensity to consume (MPC) is described as the percentage of an mixture increase in pay that a customer spends on the intake of goods and offerings, in preference to saving it.

The marginal propensity to store (MPS) is the element of each more dollar of a household's profits it truly is stored. MPC is the portion of every more dollar of a family's profits this is consumed or spent. customer conduct regarding saving or spending has a very considerable effect on the economic system as an entire.

Government spending = $25 billion

Equilibrium output rises by a total = $125 billion

⇒ Propensity to consume - 25/125  = 0.2

⇒  Propensity to save = 1-0.2

                                =0.8

Hence, propensity to save is 0.8

Learn more about propensity here:-https://brainly.com/question/17930875

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS