contestada

A ventilation fan with a moment of inertia of 0.034 kg×m2 has a net torque of 0.11 n×m applied to it. if it starts from rest, what kinetic energy will it have 8.0 s later?

Respuesta :

kinetic energy 8.0 s later will be 11.35 joules

Given:

inertia,I=0.034kgm²

torque,τ=0.11nm

time,t=8.0s

To find:

kinetic energy,KE

we can find the kinetic energy by using

[tex]k = \frac{1}{2} iω {}^{2} [/tex]

so firstly we will find ω by finding α

α=τ/I

α=0.11/0.34

=3.23

then we find ω

ω=α×t

=3.23×8

=25.84

[tex]k = \frac{1}{2}iω {}^{2} [/tex]

k=1/2×0.34×(25.84)2

=1/2×22.70

k=11.35

so kinetic energy is 11.35 joules

learn more about kinetic energy from https:/brainly.com/question/28136083

#SPJ4

ACCESS MORE
EDU ACCESS