Respuesta :
The answer is 7.4%.
Percentage of trucks on the lot is equal to the ratio between the number of trucks and the total number of cars.
- Number of trucks ÷ Total number of cars
- 49 ÷ (49 + 612)
- 49 ÷ 661
- 7.4%
Answer:
8.007%
Explanation:
Given:
John has
⇒ 612 cars
⇒ 49 cars
To find: We have to find what percentage of 612 the number 49 is.
To calculate this, we must multiply 49 by 100 and then divide it by 612.
Here is the formula to further illustrate: (100 * X)/Y = Percent
After inserting (X = 49) and (Y = 612) into the formula above, you should have a result of ⇒ (100 * 49) / 612 = 8.007%
Therefore, 49 is 8.007 percent of 612.
- Thank you.