knlggy
contestada

A 26 kg bin is stationary on the driveway. The coefficient of static friction is 0.25. You pull on the bin with a force of 52 N [E] and your friend pulls with a force of 110 N [W]. Will the bin move? Explain your reasoning.​

Respuesta :

The bin will not move because the frictional force is greater than the net force acting on the bin.

What is the net force acting on the bin?

The net force acting on the bin is obtained by subtracting the force acting on the Easterly direction from that acting in the Westerly direction.

Net force = 110 N - 52 N

Net force = 58 N

The frictional force acting on the bin is determined as well using the given formula:

Frictional force = coefficient of static friction * normal reaction

Norma reaction = 26 * 9.81

Normal reaction = 255.06 N

coefficient of static friction = 0.25

Frictional force = 0.25 * 255.06

Frictional force = 63.8 N

Since the frictional force is greater than the net force acting on the bin, the bin will not move.

In conclusion, the frictional force is the force that opposes relative between two objects at their surface of contact.

Learn more about frictional force at: https://brainly.com/question/13680415

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico