The change in the speed of the space capsule will be -0.189 m/s.
The average force exerted by each on the other will be 567 N.
The kinetic energy of each after the push for the astronaut and the capsule are 459.27 J and 32.14 J.
Mass of the astronaut, [tex]m_a[/tex] = 126 kg
Speed he acquires, [tex]v_{a}[/tex] = 2.70 m/s
Mass of the space capsule, [tex]m_{c}[/tex] = 1800kg
The initial momentum of the astronaut-capsule system is zero due to rest.
[tex]P_f = m_av_a + m_cv_c[/tex]
[tex]P_I[/tex] = 0
[tex]m_av_a + m_cv_c = 0[/tex]
[tex]v_c =\frac{- m_a v_a}{m_c}}\\\\[/tex]
[tex]= \frac{126* 2.70}{1800}[/tex]
[tex]= - 0.189[/tex] m/s
Therefore,
According, to the impulse-momentum theorem;
FΔt = ΔP
ΔP = m Δv
ΔP = 126×2.70
= 340.2 kgm/sec
t is time interval = 0.600s
F = ΔP/Δt
F = 340.2/0.600
= 567 N
Therefore, the average force exerted by each on the other will be 567 N.
The Kinetic Energy of the astronaut;
K.E = [tex]\frac{1}{2} m v^2[/tex]
[tex]= \frac{1}{2}[/tex] × 126 × [tex](2.70) ^2[/tex]
= 459.27 J
The Kinetic Energy of the capsule;
K.E = [tex]\frac{1}{2} m v^2[/tex]
= [tex]\frac{1}{2}[/tex]×1800×[tex](0.189) ^2[/tex]
= 32.14 J
Therefore, the kinetic energy of each after the push for the astronaut and the capsule are 459.27 J and 32.14 J.
Learn more about kinetic energy here:
https://brainly.com/question/26520543
#SPJ1