-0.930 m/s is the velocity of the boat.
Given:
Mass of child and boat , [tex]m_1[/tex] = (25.0 + 38.4 )kg
= 63.4 kg
Mass of the package, [tex]m_2[/tex] = 5.90 kg
Velocity of package thrown from boat , [tex]v_2[/tex] = 10.0m/s
[tex]v_1 =?[/tex]
Initial velocity v = 0 m/s
As the boat is at rest, [tex](m_1 + m_2) v=0[/tex]
According, to the law of conversation of momentum;
∴ Momentum before = Momentum after
[tex]( m_1 + m_2 ) v = m_1v_1 + m_2v_2\\0 = m_1v_1 + m_2v_2\\0 = 63.4 v_1 + 5.90*10.0\\63.4 v_1 = - 5.9\\v_1 = - 0.930 m/s[/tex]
Negative direction shows the velocity in the direction opposite to the motion of the package.
Therefore, -0.930 m/s is the velocity of the boat.
Learn more about velocity here:
https://brainly.com/question/3953231
#SPJ1