A canister filled with 1.3 mol of single-atom helium gas has a temperature of 315 K. What is the approximate total internal energy of the gas? (Recall that the equation for kinetic energy due to translation in a gas is: 3/2 nRT; the equation for kinetic energy due to rotation of a molecule in a gas is: nRT; and R = 8.31 J/(mol.K).)

Respuesta :

The total internal energy of the gas is 5104 Joule.

What is the internal energy of n mole of monoatomic gases?

  • Internal energy= f/2 × nRT
  • f = degrees of freedom, R= universal gas constant with value 8.31 J/(mol K), T= temperature
  • For mono-atomic gas, degrees of freedom is 3. So internal energy= 3/2× nRT

What is the internal energy of 1.3 mole of helium at 315K temperature?

Internal energy of helium gas=

3/2 × 1.3 × 8.31 × 315

= 5104 joule

Thus, we can conclude that the internal energy of the helium gas is 5104 Joule.

Learn more about the internal energy here:

brainly.com/question/23876012

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS