The critical value z_α/2 that corresponds to the confidence level 84% is; 1.41
We want to find the two tail critical values.
This means that at an 84% confidence level, we want to get the probability of not rejecting the null value to be equal to a = 100% - 84% = 16%.
Now, z - scores refers to a numerical measurement that describes a value's relationship to the mean of a group of values and is gotten from normal distribution. Z-score is measured in terms of standard deviations from the mean.
However, under a normal distribution, we want a/2% = 16%/2 = 8% to be located right in the higher tail and lower tail.
From the above, it denotes that the critical value closest to 0.92 will give you the two tail 84% confidence interval. Utilizing a normal distribution table figure online to find the z score gives;
z = 1.41
Thus, we can conclude from this calculation that he critical value z_α/2 that corresponds to the confidence level 84% is; 1.41
Read more about Critical Value at; https://brainly.com/question/16112320
#SPJ1