The concentration of solution in mass percent is 60%.
Mass percentage refer to the percentage of solute present in solution.
The concentration of substance can be expressed in mass percent.
So, we can write,
Mass percent = mass of solute / mass of solution x 100.
Mass of solution = mass of solute + solvent.
Here, sucrose is the solute and water is solvent.
Mass of solute is 1.5Kg and mass of solvent is 1Kg.
Mass of solution = 1.5 + 1 = 2.5 Kg.
Mass percent = 1.5/2.5x100
So, Concentration of solution in mass percent = 60%.
For a detailed study of mass percent refer the given link https://brainly.com/question/13896694.
#SPJ1.