Respuesta :

The difference in the cost per ounce is $0.05 per ounce

Fractions and proportion

Fractions are written as the ratio of two integers

If a 12-ounce jar of jam costs $2.40, the cost per ounce will be:

Unit cost = 2.40/12

Unit cost = $0.2

Similarly, if a 16-ounce jar costs $4.00, the price of a ounce will be:

Unit cost = 4/16

Unit cost. =$0.25

difference = $0.25 - $0.2

difference = $0.05

Hence the difference in the cost per ounce is $0.05 per ounce

Learn more on unit price here: https://brainly.com/question/7718596

#SPJ1