The difference in the cost per ounce is $0.05 per ounce
Fractions are written as the ratio of two integers
If a 12-ounce jar of jam costs $2.40, the cost per ounce will be:
Unit cost = 2.40/12
Unit cost = $0.2
Similarly, if a 16-ounce jar costs $4.00, the price of a ounce will be:
Unit cost = 4/16
Unit cost. =$0.25
difference = $0.25 - $0.2
difference = $0.05
Hence the difference in the cost per ounce is $0.05 per ounce
Learn more on unit price here: https://brainly.com/question/7718596
#SPJ1