A 14 oz bag of flour costs $2.95 and a 28 oz bag of flour costs $6.20. What is the price per ounce of the 14 oz bag of flour?

Respuesta :

The price per ounce of the 14 Oz bag of flour is; ¢21.1.

What is the price per ounce of the 14 oz bag of flour?

Since it follows from the task content that the 14 Oz bag of flour sells for $2.95 which is equivalent to ¢295 since $1 = ¢100.

It follows that the price per ounce of the 14oz bag of flour is; = ¢295/14 = ¢21.1

Read more on price per unit;

https://brainly.com/question/4869367

#SPJ1