The price per ounce of the 14 Oz bag of flour is; ¢21.1.
Since it follows from the task content that the 14 Oz bag of flour sells for $2.95 which is equivalent to ¢295 since $1 = ¢100.
It follows that the price per ounce of the 14oz bag of flour is; = ¢295/14 = ¢21.1
Read more on price per unit;
https://brainly.com/question/4869367
#SPJ1