a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

he coordinates below represent two linear equations. How many solutions does this system of equations have? Line 1 x y –3 6 3 4 Line 2 x y –6 7 9 2 A. 0 B. e
Is 7/8 or 11/10 closer to 1? How did you decide anybody help please?
What do we call the religion of the ancient Hebrews?
37=z-3 what is the answer?
5 1/4 divided by 7/20
Francis earns $3.50 an hour mowing lawns. He also gets a $10.00 a week allowance. Bella earns $5.25 an hour babysitting and spends $11.00 a week on books. If Fr
what is whats the circumference of a diamater of 443 sq inches on a circle
Is 7/8 or 11/10 closer to 1? How did you decide anybody help please?
what step is necessary before joining the monosaccharide molecule?
Which statement best describes the caste system?    need help asap so i can go on christmas break A. the Hindu belief that life is a cycle of birth, death, and