contestada

Calculate the height of stairs a 60 kg student would have to run in order to burn off 1 Calorie of food energy, which is the equivalent of 4190 Joules.

Respuesta :

The height of stairs a 60 kg student would have to run in order to burn off 1 Calorie of food energy will be 7.1 meters.

What is potential energy?

The potential energy is due to the virtue of the position and the height. The unit for the potential energy is the joule.

Given data;

Mass of student,m = 60 kg

Energy,E = 4190 J

Height of stairs,h=?

The potential energy is mainly dependent upon the height of the object. The potential energy is found as;

Potential energy = mgh

E=mgh

h=E/mg

h= 4190 J / (60 kg× 9.81  m/s²)

h = 7.1 metre

Hence the height of the stairs will be 7.1 meters.

To learn more about the potential energy, refer to the link;

https://brainly.com/question/24284560

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS