What is the approximate value of x in the diagram below

We use Tan in this case:
Tan=(opposite/adjacent)
Tan(36)=23/x
x=23/Tan(36)
x=31.64 length
Hope it helps!
Answer:
x ≈ 31.64
Step-by-step explanation:
Trigonometric ratios
[tex]\sf \sin(\theta)=\dfrac{O}{H}\quad\cos(\theta)=\dfrac{A}{H}\quad\tan(\theta)=\dfrac{O}{A}[/tex]
where:
Given:
The given trigonometric ratios all use the angle of 36°.
From inspection of the given diagram:
Therefore, we should use the tan trig ratio.
[tex]\implies \sf \tan(36^{\circ})=\dfrac{23}{x}[/tex]
[tex]\implies \sf x=\dfrac{23}{\tan(36^{\circ})}[/tex]
Substituting the given value for tan 36°:
[tex]\implies \sf x \approx \dfrac{23}{0.727}[/tex]
[tex]\implies \sf x\approx31.64[/tex]