The cost price of the product will be 25000.
From the information given, the cost price is 25000. The loss is 10%. This will be:
= 25000 - (10% × 25000)
= 25000 - 2500
= 22500
The tax is 13%. This will be:
= 22500 + (13% × 22500)
= 22500 + 2925
= 25425
Learn more about price on:
brainly.com/question/1153322
#SPJ1