Respuesta :

The moles of nitrogen (iv) oxide produced in C and D are 0.284 moles and 68.32 moles respectively.

What is the mole ratio of the reaction?

The mole ratio of the given reaction shows that 2 moles of dinitrogen (v) oxide produces 4 moles of nitrogen (iv) oxide when it decomposes.

B of dinitrogen (v) oxide in 15.4 g is calculated below:

Molar mass of dinitrogen (v) oxide = 108 g/mol

Moles of dinitrogen (v) oxide = 15.4/108 = 0.14 moles

Moles of  nitrogen (iv) oxide produced = 0.142 * 2 = 0.284 moles

Moles of dinitrogen (v) oxide in 3.69 kg is calculated below:

Molar mass of dinitrogen (v) oxide = 108 g/mol

Mass = 3.69 kg = 3690 g

Moles of dinitrogen (v) oxide = 3690/108 = 34.16 moles

Moles of nitrogen (iv) oxide produced = 34.16 * 2 = 68.32 moles

Therefore, the moles of nitrogen (iv) oxide produced in C and D are   0.284 moles and 68.32 moles respectively.

Learn more about mole ratio at: https://brainly.com/question/19099163

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico