Respuesta :

Answer:

31.8 degrees

Given:

angle: x°

adjacent: 17

hypotenuse: 20

So use the cosine rule:

cos(x) = adjacent/hypotenuse

cos(x) = 17/20

x = cos^{-1} (17/20)

x = 31.8°

  • CosØ=Base/Hypotenuse
  • cosx=17/20
  • x=cos^{-1}(17/20)
  • x=31.78°
  • x=31.8°

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico