A study by Allstate Insurance Co. finds that 82% of teenagers have used cell phones while driving (the Wall Street Journal, May 5, 2010). Suppose a random sample of 100 teen drivers is taken. What is the probability that the sample proportion is within ± 0.02 of the population proportion?

Respuesta :

The probability that the sample proportion is within ± 0.02 of the population proportion is 0.3328

How to determine the probability?

The given parameters are:

  • Sample size, n = 100
  • Population proportion, p = 82%

Start by calculating the mean:

[tex]\mu = np[/tex]

[tex]\mu = 100 * 82\%[/tex]

[tex]\mu = 82[/tex]

Calculate the standard deviation:

[tex]\sigma = \sqrt{\mu(1 - p)[/tex]

[tex]\sigma = \sqrt{82 * (1 - 82\%)[/tex]

[tex]\sigma = 3.84[/tex]

Within ± 0.02 of the population proportion are:

[tex]x_{min} = 82 * (1 - 0.02) = 80.38[/tex]

[tex]x_{max} = 82 * (1 + 0.02) = 83.64[/tex]

Calculate the z-scores at these points using:

[tex]z = \frac{x - \mu}{\sigma}[/tex]

So, we have:

[tex]z_1 = \frac{80.36 - 82}{3.84} = -0.43[/tex]

[tex]z_2 = \frac{83.64 - 82}{3.84} = 0.43[/tex]

The probability is then represented as:

P(x ± 0.02) = P(-0.43 < z < 0.43)

Using the z table of probabilities, we have:

P(x ± 0.02) = 0.3328

Hence, the probability that the sample proportion is within ± 0.02 of the population proportion is 0.3328

Read more about probability at:

https://brainly.com/question/25870256

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS