A clock was reading the time accurately on Friday at noon. On Monday at 6pm the clock was running late by 468 seconds. On average, how many seconds did the clock skip every 30 minutes?

Respuesta :

The clock was skipping 3 seconds every 30 minutes from Friday noon to Monday 6 pm.

The clock was still accurate by Friday noon. The clock was late by 468 seconds by Monday, 6 pm.

To solve the problem, we must:

Know how many 30-minutes have passed during the time period.

1 day = 24 hours

1 hour = 60 minutes = 2 × (30 minutes)

1 day = 24 hours × 2 × (30 minutes)

1 day = 48 × (30 minutes)

Thus, there are 48, 30-minutes in a day. On Friday, however, we start counting at noon, which is half of the day. Moreover, on Monday, the mark is only up to 6 pm, which is three-fourths of the day.

Friday = 48 × [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 24

Saturday = 48

Sunday = 48

Monday = 48 × [tex]\frac{3}{4}[/tex] = 36

TOTAL = 24 + 48 + 48 + 36 = 156

Therefore, the total number of 30-minutes that have passed is 156. There were 156, 30-minutes that passed during the time period.

Divide the number of total seconds late by the number of 30-minutes passed.

That is, the number of total seconds late= 468 seconds ÷ 156

= 3 seconds  

Therefore, the clock was skipping 3 seconds every 30 minutes from Friday noon to Monday 6 pm.

To learn more about clock problems visit:

https://brainly.com/question/27122093.

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS