If the balloon had a volume of 3 L at a depth of 50 m, the original volume of the balloon will be
Significant figures are the number of digits in a value, often a measurement, that contribute to the degree of accuracy of the value.
The pressure at a depth of 40 m is the hydrostatic pressure of the water plus the atmospheric pressure.
The hydrostatic pressure P of a liquid is given by the formula ;
P = ρgh
where,
P = 1000 kg m⁻³ x 9.81 ms⁻² x 50 m
= 1000 kg m⁻¹ x 9.81 s⁻² x 50
= 4.9 x 10⁵ Pa
Lets's Convert Pa in to atm
= 4.9 x 10⁵ Pa x 1 / 103. 325 x 10³ Pa
= 4.7 atm
Mow, lets calculate P(atm) ;
P(atm) = 14.7 psi x 1 atm / 14.7 psi
= 1 atm
Total Pressure at 50 m is ;
P(total) = 4.7 atm + 1 atm
= 5.7 atm
Now we can apply Boyle's Law to calculate the volume of the balloon at the surface.
P₁V₁ = P₂V₂
V₂ = P₁V₁ / P₂
According to the question ;
V₂ = 3 L x 5.7 atm / 1 atm
= 17.1 L
= 20 L ( 1 significant figure)
Learn more about Boyles law here ;
https://brainly.com/question/1437490
#SPJ1