Respuesta :

Answer:

40.82 centimeters

Step-by-step explanation:

circumference of a circle = diameter x pi
Radius + radius = diameter

So we can also find the circumference from (radius + radius) x pi

(6.5cm + 6.5cm) x pi = circumference

6.5 + 6.5 = 13

13 x 3.14 = 40.82

The circumference of the circle is 40.82cm! Hope this helps

Answer: 40.85 cm

Step-by-Step Solution:

Radius (r) = 6.5 cm

Circumference of the Circle = 2πr

Therefore,
= 2πr
= 2 * π * r
= 2 * 22/7 * 6.5
= 44/7 * 6.5
= 286/7
=> 40.85

Circumference of the Circle = 40.85 cm
ACCESS MORE
EDU ACCESS