Liquid tetrabromoethane has a density of 2.96 g/mL. A barometer is constructed using tetrabromoethane instead of mercury. If the atmospheric pressure is 0.971 atm, what is the height of the tetrabromoethane column in the barometer in cm

Respuesta :

16.06 cm is the height of the tetra bromoethane column in the barometer in cm.

What is barometer?

A barometer is a scientific instrument used to measure atmospheric pressure, also called barometric pressure.

Explanation:

Pressure of the liquid column=ρgh

ρ= density of the liquid

h= height of the column

g= due to gravity

the

height of the mercury column corresponding to 0.971 atm

= 0.951×76÷1atm = 73.796 cm

[tex]\rho_1h_1g=\rho_2h_2g[/tex]

2.96 g/mL x 73.796 cm =13.6 g/mL [tex]h_2[/tex]

[tex]h_2[/tex]=16.06148235 =16.06 cm

16.06 cm is the height of the tetra bromoethane column in the barometer in cm.

Learn more about the barometer here:

https://brainly.com/question/14283341

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS