It has been estimated that only about 40% of California residents have adequate earthquake supplies suppose you randomly survey 22 California residents we are interested in the number who have adequate earth quake supplies

Respuesta :

The answers are as follows:

a) X denotes the number of the california residents that have adequate earthquake insurance

b)  x = 1 ,2 ,3 ......

c) P( X=x ) = 0.3(1-0.3) ^ (x-1)

d)  P( X=1) +  P( X=2)  + P( X=3) +  P( X=4)

e) 0.49

f)0.42

g)0.33

What is probability?

It is a branch of mathematics that deals with the occurrence of a random event.

The complete question is

It has been estimated that only about 30% of California residents have adequate earthquake supplies. Suppose we are interested in the number of California residents we must survey until we find a resident who does not have adequate earthquake supplies. a. In words, define the random variable X. b. List the values that Xmay take on. c. Give the distribution of X.X~ _____(_____,_____) d. WhatistheprobabilitythatwemustsurveyjustoneortworesidentsuntilwefindaCaliforniaresidentwhodoes not have adequate earthquake supplies? e. What is the probability that we must survey at least three California residents until we find a California resident who does not have adequate earthquake supplies? f. HowmanyCaliforniaresidentsdoyouexpecttoneedtosurveyuntilyoufindaCaliforniaresidentwhodoesnot have adequate earthquake supplies? g. How many California residents do you expect to need to survey until you find a California resident who does have adequate earthquake supplies?

given that 30% of California residents have adequate earthquake supplies.

a) variable X denotes the number of the california residents that have adequate earthquake insurance

b) x = 1 ,2 ,3 ......

c) p=0.3

P( X=x ) = 0.3(1-0.3) ^ (x-1)

d) P( X=1) +  P( X=2)  + P( X=3) +  P( X=4)

= 0.3(1-0.3) ^ 0 + 0.3(1-0.3) ^1 + 0.3(1-0.3)^ 2 +...

e) P( X≥ 3) = 1- P(X<3)

= 1- (P(X=1) + (X=2))

= 1- 0.051

= 0.49.

f) E(X)= 1/P

p is the resident who does not have adequate earthquake supplies

p= 1-0.3

p = 0.7

E(X) = 1/0.7

= 0.42

g) E(X) =  1/q

= 1/0.3

= 3.333

Learn more about this concept here:

https://brainly.com/question/15512751

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS