Smith Co. should report $4,900 amount of interest revenue from the lease in its December 31, 2021, income statement.
Interest revenue is the earnings that an entity receives from any investments it makes, or on debt it owns.
Explanation:- 6 month depreciation expense on leased equipment (July 1 to Dec 31) = Fair value of equipment / Estimated useful life *6/12
= $58,000/10 *6/12
= $2,900
Interest expense up to Dec 31, 2021 = (Total present value of lease payment - Lease payment on July1, 2021) *8% *6/12
= ($58,000 - $8,000) * 8% * 6/12
= $2,000
Hence, the total decrease in earnings in income statement would be $4,900( 2,900 depreciation + 2,000 interest expenses)
Therefore, the answer is $4,900.
Learn more about the interest revenue here:-
https://brainly.com/question/14315121
#SPJ1