Based on the sales revenue that the ice cream manufacturer got and the cost of goods sold, the total gross profit on ice cream sales is $300,000.
This can be found as:
= Sales revenue - Cost of goods sold
Sales revenue:
= 200,000 x 4.70
= $940,000
Cost of goods sold:
= Total production cost / Total units produced x Units sold
= 665,600 / 208,000 x 200,000
= $640,000
Gross profit:
= 940,000 - 640,000
= $300,000
Find out more on gross profit at https://brainly.com/question/942181.
#SPJ1