The cost of sales and the inventory balance at the given dates are:
Date Cost of sales Inventory Balance
Dec 12 $21,120 214
Dec 14 $14,800 48
Dec 31 $22,752 14
FIFO means first in, first out. It means that it is the first purchased inventory that is the first to be sold.
The items sold on Dec 12 would be taken from the beginning inventory.
Inventory left = (310 - 240) + 144 = 214
Cost of goods sold = 88 x 240 = $21,120
The items sold on Dec 14 would be taken from the beginning inventory and the items bought on Dec 10.
Inventory left = 214 - 166 = 48
Cost of goods sold = (88 x 70) + [(166 - 70) x 90] =
6160 +8640 = $14,800
The items sold on Dec 31 would be taken from the inventory purchase on Dec 10 and 20.
Inventory left = (48 + 240) - 200 = 88
Cost of good sold = (48 x 90) + [(240 - 48) x 96) =
4320 + 18,432 = $22,752
To learn more about FIFO, please check: https://brainly.com/question/294129
#SPJ1