7. A 25,000 kg subway train initially traveling at 15.5 m/s slows to a stop in a station and then stays there long enou
brakes in stopping the train is transferred as heat uniformly to all the air in the station, by how much does the air t
1020 J/(kg C°).
2.123 C°
1.678 C°
3.007 C*
0.157 C

Respuesta :

The temperature in the station changes by 0.157 °C

What is energy?

We know that energy is the capacity to do work and it can neither be created nor destroyed. The kinetic energy of the moving vehicle is converted to thermal energy.

Thus;

1/2mv^2 = mcdT

0.5 * 25,000 * (15.5)^2 = 25,000 * 1020  * dT

dT = 0.5 * 25,000 * (15.5)^2/25,000 * 1020

dT = 0.157 °C

Learn more about thermal energy:https://brainly.com/question/11278589

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS