contestada

We have an Atwood device, two blocks connect by a string strung over a pulley, but the twist this time is that both blocks are on perfectly smooth inclines. The upper block is on an incline 15 degrees to the horizontal and has a mass of 7kg. The lower block is on an incline of 65 degrees to the horizontal and has a mass of 11kg. Find the acceleration of the system?

Respuesta :

The Acceleration of the system is 6.41 m/s².

Given,

α= 15°, m₁ = 7kg

β= 65°, m₂ = 11 kg

Let, a be the acceleration and T is the tensions at the end it's the cord.

Let, the mass m₂ be coming down along the inclined plane along the inclined surface towards downward m₂g sin β and the tension in the upward direction,

Resultant force, m₂a=m₂g sin β -T

11a=((11) ×g sin 65°) -T  ...(i)

Now, considering the motion of m₁ which moves downwards, the forces are m₁g sinα, and T both are acting downwards.

Resultant force m₁a = m₁g sin α+T

7a =7g sin 15°+T  ...(ii)

Solving both the equations by adding them,

18a=11gsin 65°+7g sin 15°-T+T

18a=11gsin 65°+7g sin 15°=115.45

a=115.45/18=6.41 m/s²

Hence, the Acceleration of the system is 6.41 m/s².

Learn more about the acceleration here:

https://brainly.com/question/22048837

#SPJ10

ACCESS MORE
EDU ACCESS