Answer:
Using the concept of equation of line, we find that the relationship will be
C = $6.5p.
Step-by-step explanation:
If the cost per head is $6.5 and there are p persons entering the car, then the total amount would be $6.5p.
The final equation would resemble the equation of line y = mx + c.
The expression for the total cost C, would be
C = 6.5p.
Here y = C, x = p, m = 6.5 and c = 0.
So, the expression for the total cost will be the equation of line C = 6.5p.
For more explanation, refer the following link:
https://brainly.com/question/11552995
#SPJ10