The interest payable at the time period indicated will be $3000.
From the information given, the interest payable will be:
= Note value × Interest time × Time period
= $100000 × 9% × 4/12
= $100000 × 0.09 × 1/3
= $3000
In conclusion, the interest payable at the time period indicated will be $3000.
Learn more about interest on:
brainly.com/question/2294792
#SPJ12