From the calculation, the molar mass of the solution is 141 g/mol.
We know that;
ΔT = K m i
K = the freezing constant
m = molality of the solution
i = the Van't Hoft factor
The molality of the solution is obtained from;
m = ΔT/K i
m = 3.89/5.12 * 1
m = 0.76 m
Now;
0.76 = 26.7 /MM/0.250
0.76 = 26.7 /0.250MM
0.76 * 0.250MM = 26.7
MM= 26.7/0.76 * 0.250
MM = 141 g/mol
Learn more about molar mass:https://brainly.com/question/12127540?
#SPJ12