Please check the photo! I will award brainliest ONLY FOR PERSON WHO GIVES A LEGITIMATE ANSWER!!! Thank you :)

From the calculations, the percentage of the mineral left is 6.25%.
The term half life refers to the time that it takes for only half of the number of radioactive isotopes to remain.
From;
N/No = (0.5)^t/t1/2
N = ?
No = ??
t = 2000
t1/2 = 500
N/No =(0.5)^(2000/500)
N/No = 0.0625
Thus the percent left = 0.0625 * 100 = 6.25%
Learn more about half life of a nucleus:https://brainly.com/question/23518766
#SPJ1