johnehras
contestada

If a jet is travelling horizontally at 100m/s at a height of 500m above the ground and a jet drops a bomb to the ground. Where does the bomb strike the ground relative to the point atwhich it is released ?A.100m B.1km C.500m D.5km

Respuesta :

The bomb strike the ground relative to the point at 1km . B

How to determine the distance

Using the equation

h = 1/2 gt^2

500 = 1/2 * 10* t^2

500 = 5t^2

t = √500/5

t = √100

t = 10seconds

To find the distance,

Distance = velocity * time

Distance = 100 ÷ 10

Distance = 1000m = 1km

Therefore, the bomb strike the ground relative to the point at 1km . B

Learn more about projectile distance here:

https://brainly.com/question/15502195

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS