Respuesta :
Answer:
31kg of onion would cost $341
Step-by-step explanation:
$286 / 26 kg = $11 per kg
31 kg x $11 = $341
Answer:
Step-by-step explanation:
Comment
This is a proportion question. A proportion is 2 equal ratios. If you know 3 parts of the proportion (as you do in this question), then the 4th part can be found.
Proportion
26kg/$286 = 31 kg / x
Notice the construction. Mass/money = mass / money. The construction is always the same. The units of one ratio is always made the same way.
Solution
26/286 = 31 / x Cross multiply
26x = 31 * 286 Combine the right
26x = 8866 Divide by 26
26x/26=8866/26
x = 341
Answer: 31 kg onions cost $341