Respuesta :

Answer:

31kg of onion would cost $341

Step-by-step explanation:

$286 / 26 kg = $11 per kg

31 kg x $11 = $341

Answer:

Step-by-step explanation:

Comment

This is a proportion question. A proportion is 2 equal ratios. If you know 3 parts of the proportion (as you do in this question), then the 4th part can be found.

Proportion

26kg/$286 = 31 kg / x

Notice the construction.  Mass/money = mass / money. The construction is always the same. The units of one ratio is always made the same way.

Solution

26/286 = 31 / x                  Cross multiply

26x = 31 * 286                   Combine the right

26x = 8866                        Divide by 26

26x/26=8866/26              

x = 341

Answer: 31 kg onions cost $341

ACCESS MORE