Answer: $12.96
Given:
1305 bags of carrots purchased
Total cost = $16,910
Step-by-step explanation:
To find the unit cost, divide 16910 by 1305 to find the cost of one bag of carrots:
[tex]\frac{16910}{1305} = 12.96[/tex] (rounded to nearest hundredth)