The approximate density of the guppy population is 2 guppy/L.
The population may be defined as the number of individuals of the same species living in a particular area at a given time.
The capacity of the Aquarium to hold water = 80L.
The total number of guppies = 170.
Density = 170/80= 2.125.
Therefore, the approximate density of the guppy population is 2 guppy/L.
To learn more about Population Density, refer to the link:
https://brainly.com/question/13902749
#SPJ1