May 31.2022
15. Suppose a kite is being flown with 135 meters of string. If the kite forms
a 47° angle with the level ground as shown in the diagram below, how
high is the kite to the nearest meter?

Respuesta :

Answer:

99 m to nearest metre.

Step-by-step explanation:

Hypotenuse = 135,  opposite side = ?

- so we need the sine function

sin 47 = x / 135 were x is the height of the kite.

x = 135 * sin 47

= 98.73 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS