Respuesta :

Answer:

37.68 ft

Step-by-step explanation:

Formula

Diameter = 2r  (where r is the radius)

Circumference of a circle = πd  (where d is the diameter)

Given:

  • π = 3.14
  • r = 6 ft

⇒ Diameter = 2 × 6 = 12 ft

Substituting the given values into the formula:

⇒ C = πd

⇒ C = 3.14 × 12

⇒ C = 37.68 ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico