Using the z-distribution, considering the given data, the lower limit of the 98% confidence interval is of 0.5534.
The confidence interval is:
[tex]p - zs[/tex]
In which:
In this problem, the parameters are given as follows:
p = 0.6, z = 2.33, s = 0.02.
Hence, the lower limit of the 98% confidence interval is:
p - zs = 0.6 - 2.33 x 0.02 = 0.5534.
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/25890103
#SPJ1