Respuesta :
A. The mass of NaCl needed to react with F₂ at 280 K and 1.50 atm is 115.83 g
B. The mass of NaCl needed to react with F₂ at STP is 78.39 g
A. How to determine mass of NaCl needed at 280 K and 1.50 atm
We'll begin by calculating the number of mole of F₂ by using the ideal gas equation as follow:
- Volume (V) = 15 L
- Temperature (T) = 280 K
- Pressure (P) = 1.5 atm
- Gas constant (R) = 0.0821 atm.L/Kmol
- Number of mole (n) =?
n = PV / RT
n = (1.5 × 15) / (0.082 × 280)
n = 0.98 mole
Next, we shall determine the number of mole NaCl that reacts. This is given below
F₂ + 2NaCl → Cl₂ + 2NaF
From the balanced equation above,
1 mole of F₂ reacted with 2 moles of NaCl.
Therefore,
0.98 mole of F₂ will react with = 0.98 × 2 = 1.96 moles of NaCl
Finally, we shall determine mass of NaCl as follow
- Mole of NaCl = 1.96 moles
- Molar mass of NaCl = 58.5 g/mol
- Mass of NaCl =?
Mass = mole × molar mass
Mass of NaCl = 1.98 × 58.5
Mass of NaCl = 115.83 g
B. How to determine mass of NaCl needed at STP
At standard temperature and pressure (STP),
22.4 L = 1 mole of F₂
Therefore,
15 L = 15 / 22.4
15 L = 0.67 mole of F₂
Next, we shall determine the number of mole NaCl that reacts. This is given below
F₂ + 2NaCl → Cl₂ + 2NaF
From the balanced equation above,
1 mole of F₂ reacted with 2 moles of NaCl.
Therefore,
0.67 mole of F₂ will react with = 0.67 × 2 = 1.34 moles of NaCl
Finally, we shall determine mass of NaCl as follow
- Mole of NaCl = 1.34 moles
- Molar mass of NaCl = 58.5 g/mol
- Mass of NaCl =?
Mass = mole × molar mass
Mass of NaCl = 1.34 × 58.5
Mass of NaCl = 78.39 g
Learn more about ideal gas equation:
https://brainly.com/question/4147359
#SPJ1