From the calculations, the final temperature of the object is 26.1 °C.
The specific heat capacity is defined as the temperature that is required to raise 1 Kg of a substance through a temperature rise of 1 K.
When;
H = 950.0 J
T1 = 24.20°C
m = 120.1 g
c = 4.184 J/g・°C
T2 = ?
H = mc(T2 - T1)
950 = 120.1 * 4.184(T2 - 24.2)
950 = 502.5T2 - 12160.5
950 + 12160.5 = 502.5T2
T2 = 950 + 12160.5/502.5
T2 = 26.1 °C
Learn more about heat capacity:https://brainly.com/question/13499849
#SPJ1