The empirical formula of the compound containing 90 g carbon, 11 g hydrogen and 35 g nitrogen is C₆H₉N₂
Divide by their molar mass
C = 90 / 12 = 7.5
H = 11 / 1 = 11
N = 35 / 14 = 2.5
Divide by the smallest
C = 7.5 / 2.5 = 3
H = 11 / 2.5 = 4.4
N = 2.5 / 2.5 = 1
Multiply by 2
C = 3 × 2 = 6
H = 4.4 × 2 ≈ 9
N = 1 × 2 = 2
Thus, the empirical formula of the compound is C₆H₉N₂
Learn more about empirical formula:
https://brainly.com/question/24297883
#SPJ1