The average speed of Keane’s journey in mph is 56.25 mph (miles per hour)
From the question, we are to determine Keane's average speed
Average speed is given by the formula,
Average speed = Distance / Time
Distance travelled = 180 miles
Now, we will calculate the time spent
From the given information,
He leaves his home at 09:30 and arrives in Liverpool at 12:42
09:30 to 12:42 is 3 hours 12 minutes
∴ Time = 3 hours 12 minutes = 3 + (12/60) hours = 3.2 hours
Thus,
Average speed = 180 / 3.2
Average speed = 56.25 mph (miles per hour)
Hence, the average speed of Keane’s journey in mph is 56.25 mph (miles per hour)
Learn more on Average speed here: https://brainly.com/question/6504879
#SPJ1